Wyślij nam swoje dane kontaktowe.
Jeden z naszych ekspertów skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.  (zapoznaj się z naszą Polityką prywatności)


  Skontaktuj się z naszym zespołem telefonicznie. Chętnie zaproponują Ci najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla Twoich potrzeb.

  Zadzwoń do nas pod numer :+48 22 400 30 83.

  s

  Czy od premii od zysku za 2021 r. dla członka zarządu należy odprowadzić składkę zdrowotną?

  Polski Ład wprowadził generalną zasadę, że od 2022 roku od wynagrodzenia członków zarządu pełniących swoją funkcję na podstawie powołania odprowadzana jest składka zdrowotna.

  Jak pokazuje interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 31 marca 2022 roku (WPI/200000/43/420/2022) od tej zasady istnieje wyjątek. Dotyczy premii od zysku za 2021 rok wypłacanej członkowi zarządu wykonującemu swoją funkcję na podstawie powołania.

  Zdaniem ZUS:

  „W przypadku, gdy osoba powołana do pełnienia funkcji przed 1 stycznia 2022 r. otrzyma w 2022 r. wynagrodzenie należne za okres wcześniejszy (tj. przed 2022 r.) to wynagrodzenie to nie powinno być uwzględniane w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż jest należne za okres, w którym brak było tytułu do ubezpieczenia tych osób.

  Wobec powyższego, od wynagrodzenia należnego za okres do 31.12.2021 r. dla osoby powołanej do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie powinna być naliczona i odprowadzona”.

  Opisana sytuacja pokazuje, że czasami warto składać do ZUS wnioski o interpretację indywidualną, która zapewni płatnikowi ochronę przed ponoszeniem konsekwencji zmiany wykładni przepisów.