In-house czy outsourcing kadr i płac – na co zdecydować się?

Zarówno outsourcing płac, jak i korzystanie z wewnętrznego działu płac (in-house payroll) ma wady i zalety. Właściwy wybór wymaga przeanalizowania wszystkich aspektów w odniesieniu do danego przypadku z uwzględnieniem wielkości podmiotu, branży, sposobu zarządzania czy posiadanych zasobów i potrzeb.

Od czego zacząć?

Należy zadać pytanie nie tylko o to, czy stosować outsourcing ale także w jakim zakresie i jak kontrolować jakość świadczonych usług płacowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji.
Podejmując decyzję o kalkulowaniu wynagrodzeń przez dział wewnętrzy i wybierając kandydatów do pracy, należy szczegółowo zweryfikować ich kompetencje. Z naszego doświadczenia wynika, że efektywnym rozwiązaniem może być zlecenie procesu rekrutacyjnego na zewnątrz, w ramach którego partner zewnętrzny zweryfikuje szczegółowo wiedzę kadrowo-płacową kandydata/ki i jej umiejętne wykorzystanie w praktyce. W Fiabilis Consulting Group wspieramy naszych Klientów w tym zakresie.

Dokonaj analizy swoich danych kadrowo-płacowych

W przypadku zarówno modelu in-house, jak i outsourcingu warto również rozważyć zlecenie firmie zewnętrznej szczegółowej analizy danych kadrowo-płacowych, celem weryfikacji aktualności i prawidłowego ustawienia procesu rozliczeń wynagrodzeń w systemie kadrowo-płacowym. Tego rodzaju projekty, które przeprowadzamy dla naszych Klientów, pozwalają również na odzyskanie dodatkowych środków finansowych w obszarze całości kosztów ubezpieczeń społecznych pracodawcy. Biorąc pod uwagę planowane zmiany w ustawie o SUS pozostało jedynie 20 miesięcy, aby odzyskać całość środków finansowych dla organizacji. Szczegółowo piszemy o tym TUTAJ.

Autorka: Małgorzata Juryniec – Payroll Consultant