Jak rosną koszty benefitów dla pracodawców?

Trudna sytuacja na rynku związana z pandemią COVID-19, wojną na Ukrainie, ciągłymi zmianami w legislacji,
m.in. Polskim Ładem oraz jego kolejnymi odsłonami, jak również dynamicznie rosnąca inflacja mają ogromny wpływ
na kondycję finansową polskich przedsiębiorstw. To bezpośrednio przekłada się na politykę benefitową w firmach.
Jak zatem w ostatnim roku wzrosły koszty benefitów, które ponosi pracodawca?

Dziś pracownicy największą wagę przywiązują do wysokości wynagrodzenia oraz oferowanych benefitów. Natomiast pracodawcy, w zakresie polityki benefitowej mierzą się nie tylko z właściwym doborem oferty, aby odpowiadała na potrzeby pracowników, ale w dużej mierze
z dynamicznie rosnącymi kosztami świadczeń pozapłacowych. Ponadto część przedsiębiorców pokrywa koszty, które ciążą na pracowniku.
W związku z tym, że dany benefit jest finansowany przez pracodawcę, a wraz ze wzrostem cen usług oraz zmianami legislacyjnymi, koszt tego dodatku wyrównującego również znacząco wzrósł.

Poniższe tabele przedstawiają porównanie kosztów, które  ponosi pracodawca rok do roku, z uwzględnieniem wielkości przedsiębiorstwa oraz zróżnicowanego poziomu świadczeń pozapłacowych.

Analizując powyższe wyliczenia widzimy, że koszt pracodawcy rok do roku wzrósł średnio aż o 14%.

Jak pracodawcy radzą sobie dziś z rosnącymi kosztami? Czy rezygnują z dodatku wyrównującego, a może obniżają jego wartość,
czy też jednak ograniczają wartość finansowanych świadczeń? Podpowiadamy, że to nie są jedyne możliwości obniżenia kosztów.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.

Autorka: Aleksandra Pełszyk – Project Manager