Wyślij nam swoje dane kontaktowe.
Jeden z naszych ekspertów skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.



    (zapoznaj się z naszą Polityką prywatności)


    Skontaktuj się z naszym zespołem telefonicznie. Chętnie zaproponują Ci najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla Twoich potrzeb.

    Zadzwoń do nas pod numer :+48 22 400 30 83.

    s

    Skrócenie okresu składania korekt od 2024 r.

    Teoretycznie po 1 stycznia 2024 roku korekty do ZUS można składać za ostatnie 5 lat, praktycznie (z uwagi na pomyłkę w przepisach przejściowych) za okres nawet o dwa lata krótszy.

    Od 1 stycznia 2024 roku płatnicy składek nie będą mieli możliwości korygowania deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych za okres przed 1 stycznia 2022 roku. W praktyce płatnik składek, który w maju 2024 roku zauważy, że w maju 2021 roku dokonał nadpłaty składek, nie będzie mógł dokonać korekty deklaracji celem odzyskania nadpłaconych składek.

    W podobnej sytuacji znajdą się płatnicy, którzy powinni wykonać korekty w wyniku korzystnego dla płatników wyroku sądowych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, jeżeli postępowanie dotyczące składek za okres przed 1 stycznia 2022 roku będzie trwało zbyt długo. Obecnie w dużych miastach takie postępowania trwają nawet kilka lat.

    Warto również wskazać, że zasada ta dotyczy wyłącznie płatników i nie wprowadza podobnych ograniczeń w stosunku do ZUS. Powoduje to nierówność uprawnień płatnika i uprawnień ZUS.

    Wydaje się, że w art. 11 ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 24 czerwca 2021 r. ( Dz.U. z 2021 r. poz. 1621) doszło do pomyłki i słowa „za okres do grudnia 2021 r.” powinny zostać zastąpione zwrotem „za okres do grudnia 2017 r.”. Ta zmiana umożliwiłaby płatnikom korygowanie deklaracji w terminie określonym w art. 48 d ustawy o sus i zlikwidowałaby asymetrię uprawnień płatnika i ZUS.

    Zachęcam także do przeczytania mojego artykułu pt. „Korekta raportów i deklaracji ZUS w 2022 r. – jakie zmiany?” opublikowanego w Infor.pl.

    Autorka: Paulina Drzewińska – radca prawny