Analiza kosztów pracy będzie mieć w najbliższych miesiącach strategiczne znaczenie zarówno dla Dyrektorów Finansowych, jak i Dyrektorów HR w organizacjach. Dzisiaj pragniemy zwrócić Twoją uwagę na obszar składki wypadkowej, której analiza pozwala wygenerować dodatkowe środki finansowe dla organizacji i może pomóc Twojej organizacji w tym trudnym czasie.
Pracodawco, jeśli:
1. Byłeś zgłoszony nieprzerwanie w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 i co najmniej jeden dzień w styczniu 2020
2. W 2019 zgłaszałeś co najmniej 10 osób do ubezpieczenia wypadkowego
3. 31.12.2019 widniałeś w rejestrze REGON
byłeś zobowiązany złożyć deklarację ZUS IWA do 31 stycznia 2019.
W okresie składkowym od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020, ZUS obniżył składkę na ubezpieczenie wypadkowe ponad 53,7 % płatników.
Złożoność elementów, które wpływają na wysokość stawki, często powoduje nadpłatę z tego tytułu.
Wnikliwa analiza wszystkich czynników pozwoli sprawdzić, czy stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe naliczona jest w sposób prawidłowy i czy nie jest zawyżona. Zawyżenie składki skutkuje utratą pieniędzy, które można byłoby przeznaczyć na rozwój Twojej organizacji.
Analitycy Fiabilis CG wezmą pod lupę wszystkie czynniki wpływające na wysokość Twojej składki wypadkowej i wskażą również, w jaki sposób i na jaki projekt wpływający na bezpieczeństwo Twoich pracowników, możesz starać się o dofinansowanie z ZUS. Składka wypadkowa jest sporym obciążeniem finansowym dla Twojej firmy. Twoje działania zadecydują o tym, w jakiej wysokości zostanie ustalona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację, może warto przyjrzeć się tej pozycji kosztowej w budżecie organizacji?
ZUS podejmuje szereg działań, aby edukować pracodawców i promować bezpieczne warunki pracy przez prowadzenie szkoleń o zagrożeniach, które to mogą być przyczyną wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i wziąć w nich udział zapraszam tutaj ➡ ZUS Prewencja
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z ZUS, CIOP i innymi instytucjami i partnerami społecznymi zachęca również do podejmowania działań oraz upowszechniania rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy m.in. w trakcie Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Więcej informacji znajdziesz tu ➡ CIOP
Zachęcamy Cię do podejmowania działań, które nie tylko będą miały bezpośrednie przełożenie na Twoje finanse, ale również – a może i przede wszystkim – na bezpieczeństwo Twoich pracowników. Dołącz do świadomych i proaktywnych pracodawców! Zapraszamy do kontaktu.
Autor: Małgorzata Gaik, Project Manager Fiabilis CG