Wyślij nam swoje dane kontaktowe.
Jeden z naszych ekspertów skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.



    (zapoznaj się z naszą Polityką prywatności)


    Skontaktuj się z naszym zespołem telefonicznie. Chętnie zaproponują Ci najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla Twoich potrzeb.

    Zadzwoń do nas pod numer :+48 22 400 30 83.

    s

    Benefity – ile płaci za nie pracownik?

    Benefity to świadczenia pozapłacowe, które pełnią formę motywacyjnego dodatku dla pracowników. Pracodawcy prześcigają się w polepszaniu komfortu pracy swoich pracowników oferując im różne dodatkowe możliwości, z których dziś korzysta aż 90% z nich. Począwszy od standardowej już opieki medycznej, poprzez ubezpieczenia grupowe, karty sportowe, aż po naukę języków obcych czy przedszkola przyzakładowe. Ich koszt ponoszą pracodawcy, ale czy pracowników to także dotyczy?

    Benefity – podstawowe koszty 

    Średnia roczna kwota przeznaczona na benefity na jednego pracownika wynosiła w ubiegłym roku 948 zł, co miesięcznie daje średnią kwotę w wysokości 79 zł. Pracodawcy coraz częściej informują pracowników o wartości przyznawanych im świadczeń oraz o tym, jaką część całkowitego wynagrodzenia stanowią. Rodzi się pytanie czy informują również o tym, jaki koszt ponosi pracownik w związku z korzystaniem ze  świadczeń pozapłacowych? Informacja ta jest często pomijana. Faktem jest, że od większości benefitów finansowanych przez pracodawcę to pracownik musi opłacić składki społeczne w wysokości 13,71%, 9% składki zdrowotnej oraz podatek w wysokości 12% (od lipca bieżącego roku) lub 32% od tego świadczenia. Co oznacza, że pracownik otrzymuje niższe wynagrodzenie „na rękę” – obniżone o koszty poniesione na wyżej wymienione benefity pozapłacowe.

    Zmiany związane z Polskim Ładem

    Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej oraz obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Dodatkowo dochodzi do tego galopująca inflacja. To wszystko ma wpływ na koszt benefitów.

    W poniższej tabeli przedstawiamy koszt benefitów finansowanych przez pracodawcę, które realnie ponosi pracownik w rozbiciu miesięcznym i rocznym:

    1. Pierwsza część dotyczy stanu prawnego na 31.12.2021 r. – zakłada odliczanie składki zdrowotnej oraz podatek na poziomie 17%, 32%
    2. Druga część dotyczy obecnego stanu prawnego – zakładała 12% stawkę podatku, która będzie obowiązywała od lipca br. Oczywiście uwzględnia 32% stawkę podatku i wzrost cen usług w wysokości 10,1%, co 13.05.2022 r. zostało ogłoszone przez GUS.

    Jak wynika z powyższej tabeli, średni faktyczny koszt pracownika za finansowane przez pracodawcę benefity wzrosły średnio o 23% w 2022 roku. Tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać w najbliższych latach.

    Autorka: Aleksandra PełszykProject Manager

    Czy istnieje możliwość, żeby pracownik ponosił niższy faktyczny koszt benefitów finansowanych przez pracodawcę? Informacji na ten temat udzielą nasi eksperci. Zachęcamy do kontaktu z nami.