Benefity – ile płaci za nie pracownik?

Koszty benefitów dla pracowników

Benefity to świadczenia pozapłacowe, które pełnią formę motywacyjnego dodatku dla pracowników. Pracodawcy prześcigają się w polepszaniu komfortu pracy swoich pracowników oferując im różne dodatkowe możliwości, z których dziś korzysta aż 90% z nich. Począwszy od standardowej już opieki medycznej, poprzez ubezpieczenia grupowe, karty sportowe, aż po naukę języków obcych czy przedszkola przyzakładowe. Ich koszt ponoszą pracodawcy, ale czy pracowników to także dotyczy?

Benefity – podstawowe koszty 

Średnia roczna kwota przeznaczona na benefity na jednego pracownika wynosiła w ubiegłym roku 948 zł, co miesięcznie daje średnią kwotę w wysokości 79 zł. Pracodawcy coraz częściej informują pracowników o wartości przyznawanych im świadczeń oraz o tym, jaką część całkowitego wynagrodzenia stanowią. Rodzi się pytanie czy informują również o tym, jaki koszt ponosi pracownik w związku z korzystaniem ze  świadczeń pozapłacowych? Informacja ta jest często pomijana. Faktem jest, że od większości benefitów finansowanych przez pracodawcę to pracownik musi opłacić składki społeczne w wysokości 13,71%, 9% składki zdrowotnej oraz podatek w wysokości 12% (od lipca bieżącego roku) lub 32% od tego świadczenia. Co oznacza, że pracownik otrzymuje niższe wynagrodzenie „na rękę” – obniżone o koszty poniesione na wyżej wymienione benefity pozapłacowe.

Zmiany związane z Polskim Ładem

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej oraz obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Dodatkowo dochodzi do tego galopująca inflacja. To wszystko ma wpływ na koszt benefitów.

W poniższej tabeli przedstawiamy koszt benefitów finansowanych przez pracodawcę, które realnie ponosi pracownik w rozbiciu miesięcznym i rocznym:

 1. Pierwsza część dotyczy stanu prawnego na 31.12.2021 r. – zakłada odliczanie składki zdrowotnej oraz podatek na poziomie 17%, 32%
 2. Druga część dotyczy obecnego stanu prawnego – zakładała 12% stawkę podatku, która będzie obowiązywała od lipca br. Oczywiście uwzględnia 32% stawkę podatku i wzrost cen usług w wysokości 10,1%, co 13.05.2022 r. zostało ogłoszone przez GUS.

Benefity

Jak wynika z powyższej tabeli, średni faktyczny koszt pracownika za finansowane przez pracodawcę benefity wzrosły średnio o 23% w 2022 roku. Tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać w najbliższych latach.

Autorka: Aleksandra PełszykProject Manager

Czy istnieje możliwość, żeby pracownik ponosił niższy faktyczny koszt benefitów finansowanych przez pracodawcę? Informacji na ten temat udzielą nasi eksperci. Zachęcamy do kontaktu z nami:

Kontakt z nami

  Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, Dz.U.UE.L.2016.119.1, dalej: „RODO”) informuję, iż:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fiabilis Consulting Group Sp.z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Niepodległości 124, tel.: +48 22 400 30 83, e-mail: biuro@fiabilis.pl,
  2. Spółka powołała Inspektora Ochrony Danych, z którym można się skontaktować e-mail: iod@fiabilis.pl
  3. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zadane zapytanie w ramach formularza kontaktowego przy użyciu poczty elektronicznej na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f) RODO w ramach prawnie usprawiedliwionego interesu administratora.
  4. Podanie Danych jest dobrowolne, ale brak podania danych osobowych uniemożliwi odpowiedź na przesłane zapytanie.
  5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą udostępniane innym odbiorcom wyłącznie na podstawie przepisów prawa.
  6. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do momentu odwołania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem - w granicach określonych w przepisach prawa.
  8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.

Czytaj także o tym, jak ograniczyć koszty benefitów i przyciągnąć pracowników.